Základní informace

VEŘEJNÝ     INFORMAČNÍ     DISKUSNÍ     PORTÁL    
     
     
     
     
Veš dětská - pedikulóza - repelent - léčba - likvidace infekce


Přibývá výskytu vší v dětské populaci. Rodiče napadených dětí uvádějí, že provedou všechna doporučená opatření, ale po čase je dítě opět zavšivené, protože si přineslo nákazu ze školního kolektivu. Proto Vám předkládáme několik základních informací
o tom co jsou to vši , jaké způsobují onemocnění, jak mu předcházet a jak se tohoto nepříjemného hmyzu zbavit. Naše společnost zná řešení a je připravena Vám pomoci.


veš dětská
Pediculus capitis (nebo také vlasová či hlavová) žije v lidské kštici. Nejčastěji však bývá nalézána u dětí. Je dlouhá 2-4 mm. Samička klade denně 3-4 vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv.hnidy).
Žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček. Rychlost vývoje pak závisí na teplotě, z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši.
Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným ústním ústrojím několikrát denně. Jejich bodnutí silně svědí. Pozor, při škrábání může být do kůže zanesena bakteriální infekce. Jako vedlejší příznak pak vzniká obraz ekzému a hnisání kůže.

onemocnění - pedikulóza

Poznat zavšivení - pedikulózu ,je celkem snadné. Upozorní nás na ně mnohdy nesnesitelné svědění kůže hlavy, které nutí děti ke škrábání.
Dospělé vši můžeme vyčesat hustým odvšivovacím hřebenem (tzv.všiváček).
Vyčesávání provádíme nejlépe na bílý papír.
Prohlídkou hlavy můžeme pouhým okem nalézt stříbřitě bílá vajíčka - hnidy, kterých je nejvíce za ušima a v zátylí. Podle výšky hnid na vlasu můžeme odhadnout délku trvání infekce. Jsou-li hnidy těsně u hlavy, je napadení vší hlavovou čerstvé.
Veš dětská se šíří hlavně přímým stykem, zejména v kolektivech, jako je rodina, předškolní a školní kolektivy, ubytovny a pod. V menší míře pak prostřednictvím různých předmětů (hřebenů, kartáčů na vlasy, pokrývek hlavy, ložního prádla).
Postiženy jsou především osoby s nízkou hygienickou úrovní. Napadeny však mohou být všechny osoby. Přísné dodržování základní osobní hygieny nemusí ochránit.

prevence

Je zaměřena na dospělého jedince. Přípravky- repelenty proti vším, které lze použít, slouží k odpuzování vší a tím zabraňují jejich uchycení v kštici. Přípravky se vetřou do vlasů, nebo se nanášejí rozstřikem. Je důležité zabránit styku s jedinci již napadenými a důsledně dodržovat hygienu. Při výskytu vší je nutné okamžité ošetření hlavy a v kolektivu je nutná léčba všech jedinců.
léčba
Musí být zaměřena jak na dospělé jedince, tak na všechna vývojová stádia, zvláště hnidy. Lékem volby je desinfekční šampon, o kterém Vás mohou informovat zaměstnanci lékárny. Všechny preparáty je nutné použít dle návodu, který je uveden na každém výrobku. Pro úspěšnost léčby je třeba léčbu za 6-12 dní zopakovat, aby se zlikvidovaly přežívající hnidy a z nich vylíhlé larvy.

likvidace infekce

Při likvidaci infekce je třeba ošetřit desinfekčními přípravky hřebeny a kartáče
To provádíme účinnými desinfekčními přípravky. Je možné je také vyvařit.
Nesmí se zapomenout ošetřit všechny textilie, jako je povlečení postelí, prostěradla, pižama. Ošetříme také použité oblečení a pokrývky hlavy. Provádíme dokonalím vypráním a následným vyžehlením.
Určitě nezapomeneme provést desinfekční úklid příslušných místností v bytě